Haber

Alman siyasetçiler: Umarız demokrasi kazanır

Almanya Federal Meclisi’nde temsil edilen beş partinin milletvekilleri, başkent Berlin’de aralarında DW Türkçe’nin de bulunduğu bir grup gazeteciyle bir araya geldi. 14 Mayıs seçimlerini Türkiye demokrasisi için bir “kader anı” olarak değerlendiren milletvekilleri, seçmenin “demokrasiye dönüş”ten yana tercih yapmasını umduklarını söylediler.

Türkiye’de seçimleri ‘demokrasi’ kazanırsa Almanya ve AB’nin Türkiye ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açabileceğine işaret eden siyasetçiler, bu süreçte Alman hükümetinin demokrasi ve ekonomik refahı destekleyici adımlar atabileceğine de işaret etti. Türkiye’de.

İlgili Makaleler

“Türkiye’de iktidar değişikliği büyük önem taşıyor”

Alman hükümetinin ortaklarından Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Türkiye kökenli üyesi Macit Karaahmetoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisinin artık Türkiye’yi ileriye taşıyamayacağının farkında olduğunu savundu.

Türk seçmeninin oyunu demokrasiden ve değişimden yana kullanmasını umduklarını vurgulayan Karaahmetoğlu, “Erdoğan’ın artık Türkiye’ye gram faydası yok. Türkiye çok değerli ve biz Türkiye’yi çok seviyoruz.” Firmaya destek olmak adına bu değişikliğin gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.


Türk asıllı Milletvekili Macit KaraahmetoğluFotoğraf: resim ittifakı/Geisler-Photopress

SPD’li milletvekili, “Alman parlamentosunda Türkiye’yi çok seven ve değer veren onlarca Türk arkadaş var, bakın ben Rizeliyim, benim gibi Türk asıllı milletvekilleri de var. Gerisini biz hallederiz.” Türkiye’nin yatırım yapmasını ve Avrupa’nın en iyi partner ülkesi olarak görülmesini sağlayacağız. Ancak değişim olmadan hiçbir şey mümkün değil” dedi.

Karaahmetoğlu, Alman hükümetinin Erdoğan’ın seçimleri kaybetmesi ancak görevi hakkıyla teslim etmemesi durumunda atılacak adımlara hazır olup olmadığı sorusuna da yanıt verdi.

SPD’li milletvekili, prensipte Rusya’ya uygulanan yaptırımlarda olduğu gibi atılabilecek adımlar ve takip edilebilecek süreçler olduğuna ancak bu noktaya gelinmeyeceğini umduğunu belirtti.

“Scholz bir ziyaretle yeni gücü destekleyebilir”

Peki, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması ve Türkiye’nin demokrasi yörüngesine dönmesi durumunda Almanya nasıl bir adım atacak?

Türkiye’de demokrasiye dönüş yönünde adımlar atılırsa Türk vatandaşlarına vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin modernizasyonu gibi alanlardaki adımları destekleyeceklerini belirten Karaahmetoğlu, “Almanya Başbakanı Scholz da önümüzdeki dönemde Türkiye’yi ziyaret edebilir. yeni hükümete desteğini göstermek için ilk yüz gün.” konuştu.

Alman hükümetinin seçimi kazanması halinde Erdoğan’la birlikte çalışmak zorunda kalacağını belirten SPD’li milletvekili, “Kötü, korkunç, hatta ülkeyi mahveden yönetimlerle çalışmak zorundayız. Devletlerarası ilişkiler her zaman devam eder. Ve Türkiye yalnız değil.” Erdoğan. Ama Türkiye bu sefer çok zaman kaybedecek” dedi.

“Mafya benzeri örgüt”

Karaahmetoğlu, Sedat Peker ve Muhammet Yakut’un ardından Erdoğan’ın yakın çevrelerinden Ali Yeşildağ’ın AKP hükümeti hakkında ortaya attığı yolsuzluk ve gasp iddialarını da değerlendirdi. Macit Karaahmetoğlu, Erdoğan’ı “dünyanın en büyük çetesini kurmak” ve “çete lideri” olmakla suçlayan Yeşildağ’ın açıklamalarının aslında bilinen gerçekleri bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de iki devlet var. Biri bizim bildiğimiz vergi toplayan devlet, diğeri de kendisi için para toplayan AKP. Mafya benzeri bir paralel yapı var. Bu sayede Erdoğan kontrolü eline almakla kalmadı. Devletin değil, basının da.Normalde Erdoğan bu seçimlerde zaten yüzde 10’da.Kuzey Kore’de bile devlet tüm basını kontrol altına almış.Orada insanlara sorsanız ‘Önderimiz’ derler. dünya lideridir, ülkemiz en iyi ülkedir.’ Türkiye’de böyle bir durum var maalesef…”

“Yolsuzluk iddiaları bizi şok etti”

Ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Milletvekili Serap Güler, AKP hükümetine yönelik yolsuzluk iddialarının Almanya’da şok dalgası oluşturduğuna dikkat çekerek, “Alman siyasetçiler olarak artık bunu pek anlamıyoruz, artık bunu anlayamıyoruz. şoktayız. Bu nedenle 14 Mayıs’ta demokrasinin kazanacağını umuyoruz.” .


CDU Milletvekili Serap GülerPhoto: resim ittifakı/dpa

Seçimleri kim kazanırsa kazansın ufukta Türkiye’yi çok zor bir dönemin beklediğini savunan Güler, Erdoğan kazanırsa büyük bir hoşnutsuz gençlikle karşılaşacağını söyledi. Ya gençlik eylemleri olacağını ya da gençlerin ülkelerini terk etme eğiliminde olacağını düşündüğünü belirten Güler, “Ama Erdoğan kaybetse de huzursuzluk olur. Çünkü İstanbul’da gördüğümüz gibi kabul etmek istemeyecektir. sonuç kolay… Dolayısıyla Türkiye’yi zaten zor günler bekliyor. Bize düşen, Türkiye’nin bu zor günleri atlatması için sağduyu ve güç dilemek, demokrasiye destek olmaktır.”

Türkiye’de muhalefete yönelik şiddet olaylarının Almanya tarafından yakından takip edildiğinin altını çizen Güler, şiddet olaylarının seçimlere gölge düşürmemesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. CDU’lu Serap Güler, Erzurum’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, onu koruyan polisleri ve peşine düşmeyenleri panik ve üzüntüyle karşıladıklarını, polisin taşlı linç girişimini engellemediğini söyledi. , onu takip etmeyen insanlara yönelikti.

Bunu söylediğim için çok üzgünüm ama biliyorsunuz son yıllarda Türkiye için ‘polis devleti’ tanımı yapılıyor ve Erzurum’da yaşananlar ve polisin tavrı bu tanımın o kadar da yanlış olmadığını gösteriyor. … Yaşananların bir defalık bir olay olduğunu, şiddetin artarak devam etmemesini diliyoruz.”

“Demokratik muhalefete karşı örgütlü şiddet”

Hükümet ortaklarından Yeşiller Partisi Milletvekili ve Almanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Max Lucks da Erzurum’da yaşananları sert sözlerle eleştirdi.

Lucks, taşlı saldırıyı ve polisin saldırıyı engelleyememesini “demokratik muhalefete karşı organize şiddet” olarak gördüğünü söyledi.

İmamoğlu ve Türkiye’deki tüm demokratik muhalefetle dayanışma içinde olduklarının altını çizen Lucks, “Devletin güvenlik kurumları gereğini yapmazken sivil toplumun şiddete karşı gösterdiği direniş ve güçlü dayanışma demokrasinin gücünü de gösteriyor. Bu hafta galip gelme ihtimali yüksek.”

Erdoğan ve hükümetine yönelik yolsuzluk iddialarını da yakından takip ettiklerini söyleyen Lucks, “Maalesef bu beni şaşırtmadı. Erdoğan hükümetinin çeşitli alanlarda büyük yolsuzluklara bulaştığını uzun zamandır biliyoruz.”

“Almanya için de çok sancılı bir süreç”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Türkiye’deki seçimleri gözlemleyecek olan heyetinde yer alan ve seçimleri Diyarbakır’da izleyeceğini söyleyen Şanslı, “en kötü senaryoların” Türkiye’ye gölge düşüreceğini kaydetti. demokratik seçimler, eğer seçim sonuçları Erdoğan tarafından kabul edilmezse, Türkiye için pek çok farklı alanda sonuçlar doğurabilir. .


Max Lucks, Almanya-Türkiye Orta Parlamento Dostluk Kümesi LideriFotoğraf: Frederic Kern/Geisler-Photopress/picture Alliance

Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamadığı için Avrupa Konseyi tarafından denetim sürecine dahil edildiğini hatırlatan Lucks, bu sürecin Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihraç edilmesine yol açabileceğini söyledi.

“Bu bizim için çok sancılı bir süreç çünkü Türkiye Almanya’dan çok daha uzun süredir yönetim kurulu üyesi. Almanya’nın insan haklarını koruyan ülkeler arasında yer almasının ve Avrupa Konseyi üyeliğinin temelini de Türkiye oluşturuyor. Dolayısıyla bu süreç bizim açımızdan son derece sancılı ve üzücü.Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın AİHM kararları uyarınca serbest bırakılmaması Türkiye ile ilgili buzdağının sadece görünen kısmı.Bu ihlal sürecinde şu an için bir hareketlilik yok. Demirtaş ve Kavala’nın “Önümüzdeki aylarda çok sayıda siyasetçi tutuklu kalmaya devam ederse Avrupa Konseyi’nin bunu daha fazla izleyebileceğini düşünmüyorum. Bu, Türkiye’nin Konsey’den ihraç edilmesine yol açabilir ki bu çok üzücü bir sonuç olur.”

“Bütün süreç büyük bir dikkatle izlenecek”

Scholz hükümetinin bir diğer ortağı olan liberal Hür Demokrat Parti (FDP) üyesi Jens Teutrine, 14 Mayıs’ta halkın sandıkta yapacağı oylamanın ardından yaşanacak tüm sürecin “büyük bir dikkatle” ilerlediğini söyledi. Hem Almanya’da hem de Türkiye’de seçimleri gözlemleyecek milletvekilleri tarafından. Takip edeceğini vurguladı.


FDP Milletvekili Jens TeutrineFotoğraf: Christoph Soeder/dpa/picture Alliance

Teutrine, “Demokratik seçimlerin sonuçları kabul edilirse ve muhalefet seçimleri kazanırsa, iktidar gerektiği gibi devredilmeli” dedi. bil” dedi.

Hür Demokratlar olarak Türkiye’yi Almanya’nın ortağı olarak gördüklerini ancak ülkeyi yöneten hükümetten endişe duyduklarını anlatan liberal siyasetçi, bu nedenle bir liderlik değişikliğinin değerli olacağını, bunun Türkiye’nin sadece Almanya ile değil, Türkiye ile olan ilişkilerini de güçlendireceğini kaydetti. Almanya ama aynı zamanda AB ile. Teutrine, Türkiye halkının daha fazla demokrasiyi, daha fazla hukukun üstünlüğünü ve daha fazla ekonomik refahı tercih etmesini umduklarını ancak aksi takdirde Almanya’nın Türk halkıyla bağlarını sürdüreceğini söyledi. En kötü senaryoda bu bağın daha da güçlendirilmesi gerekecek” dedi.

“Hiç Bu Kadar Umutlu Olmamıştık”

Muhalefetteki Sol Parti’nin Türkiye asıllı Milletvekili Ateş Gürpınar, Türkiye’de ilk kez Erdoğan’ın görev süresinin sona ermesinden çok umutlu olduklarını söyledi.


Sol Parti Türk Milletvekili Ateş Gürpınar Fotoğraf: Maresa Jung

Muhalefet üzerindeki siyasi baskıların seçim sürecinde tutuklamalar ve saldırılarla hız kazandığını, Erdoğan yönetiminin olası hile ve manipülasyon girişimleri karşısında alarma geçtiğini belirten Gürpınar, “Ancak sandığa gidilerek, oy verilerek gerekli değişiklik yapılabilir. Türkiye’de elde edilebilir.”

Scholz hükümetinden dikkat çeken açıklama

Bu arada Hükümet Sözcüsü Steffen Heberstreit’in dün Alman hükümetinin olağan basın toplantısında kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıt dikkat çekti.

“Başbakan Scholz’un Türkiye’de Pazar günü yapılacak seçimlerle ilgili beklentileri, endişeleri veya umutları nelerdir?” sorusuna Heberstreit, “Öncelikle bu önemli bir seçim. Biz diğer ülkelerle birlikte bu seçimlerin kurallara uygun ve demokratik bir şekilde gerçekleştiğini teyit etmek için AGİT seçim gözlemcileri arasında yer alıyoruz. “Belirttiğim gibi bu seçimler Türkiye için önemli. Biz, bu seçimler aracılığıyla Türkiye’nin değerli bir demokratik ortak olma yolunun daha da güçleneceğini umuyoruz.”

Heberstreit’in sözleri üzerine bir başka gazeteci, “Demokrasi vurgunuz nedeniyle, Başbakan Scholz’un Türkiye’de iktidar değişikliği görmek istediğini mi anlamalıyım?” soruyu sordu Heberstreit, “Bu senin fikrin. Bu noktada söylememe izin verilen şeyi söyledim.” Bunun üzerine gazeteci tekrar söz aldı ve “Bu doğru değilse itiraz edebilirsiniz. Çünkü Sayın Erdoğan demokratik bir Türkiye’yi temsil etmiyor” dedi. Basın toplantısını yöneten gazeteci, “Bu bir soru değildi, yani cevabı olmadığı açık” diyerek diyaloğu sonlandırdı.

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

adana-escort
adiyaman-escort
afyon-escort
agri-escort
amasya-escort
ankara-escort
antalya-escort
artvin-escort
aydin-escort
balikesir-escort
bilecik-escort
bingol-escort
bitlis-escort
bolu-escort
burdur-escort
bursa-escort
canakkale-escort
cankiri-escort
corum-escort
denizli-escort
diyarbakir-escort
edirne-escort
elazig-escort
erzurum-escort
erzincan-escort
eskisehir-escort
gaziantep-escort
giresun-escort
gumushane-escort
hatay-escort
isparta-escort
mersin-escort
kars-escort
kastamonu-escort
kayseri-escort
kirklareli-escort
kirsehir-escort
kocaeli-escort
konya-escort
kutahya-escort
malatya-escort
manisa-escort
maras-escort
mardin-escort
mugla-escort
mus-escort
nevsehir-escort
nigde-escort
ordu-escort
rize-escort
sakarya-escort
samsun-escort
siirt-escort
sinop-escort
sivas-escort
tekirdag-escort
tokat-escort
trabzon-escort
tunceli-escort
urfa-escort
usak-escort
van-escort
yozgat-escort
zonguldak-escort
aksaray-escort
bayburt-escort
karaman-escort
kirikkale-escort
batman-escort
sirnak-escort
bartin-escort
ardahan-escort
igdir-escort
yalova-escort
karabuk-escort
kilis-escort
osmaniye-escort
duzce-escort
istanbul-escort
izmir-escort
kibris-escort
beylikduzu-escort

buca-escort
bornova-escort
konak-escort
karsiyaka-escort
cesme-escort
gaziemir-escort
balcova-escort
alanya-escort
manavgat-escort
konyaalti-escort
marmaris-escort
milas-escort
fethiye-escort
bodrum-escort
koycegiz-escort
kusadasi-escort
nazilli-escort
salihli-escort
didim-escort
kemer-escort
akhisar-escort
corlu-escort
cerkezkoy-escort
tarsus-escort
iskenderun-escort
sahinbey-escort
antakya-escort
esenyurt-escort
seyhan-escort
osmangazi-escort
kucukcekmece-escort
selcuklu-escort
ilkadim-escort
gebze-escort
polatli-escort
dalyan-escort
kumluca-escort
cankaya-escort
anamur-escort
cukurova-escort
yuregir-escort
torbali-escort
besiktas-escort
tuzla-escort
urla-escort
inegol-escort
aliaga-escort
luleburgaz-escort
biga-escort
ayvalik-escort
bandirma-escort
edremit-escort
girne-escort
lefkosa-escort
kesan-escort
siverek-escort
karakopru-escort
viransehir-escort
sehitkamil-escort
karabaglar-escort
bayrakli-escort
etimesgut-escort
mamak-escort
sincan-escort
altindag-escort
kepez-escort
aksu-escort
cigli-escort
menemen-escort
turgutlu-escort
defne-escort
karatay-escort
meram-escort
eregli-escort
mezitli-escort
yenisehir-escort
erdemli-escort
nilufer-escort
lara-escort
ortaca-escort
odunpazari-escort
tire-escort
gorukle-escort
atakum-escort
serdivan-escort
yakutiye-escort
akyazi-escort
dikili-escort
ortahisar-escort
soke-escort
datca-escort
kas-escort
serik-escort
yildirim-escort
izmit-escort
melikgazi-escort
seydikemer-escort
kocasinan-escort
talas-escort
oludeniz-escort
beykoz-escort
fatih-escort
pendik-escort
pamukkale-escort
kirikhan-escort
sancaktepe-escort
sile-escort
alsancak-escort
akcaabat-escort
pozcu-escort
side-escort
basmane-escort
mavisehir-escort
narlidere-escort
kemalpasa-escort
dudullu-escort
ceyhan-escort
seferihisar-escort
gumbet-escort
goztepe-escort
yalikavak-escort
bergama-escort
odemis-escort
selcuk-escort
darica-escort
catalca-escort
arnavutkoy-escort
bagcilar-escort
silivri-escort
umraniye-escort
beyoglu-escort
atakent-escort
maltepe-escort
halkali-escort
bahcelievler-escort
basaksehir-escort
merzifon-escort
mut-escort
dogubeyazit-escort
eryaman-escort
baglar-escort
dalaman-escort
bahcesehir-escort
sultangazi-escort
uskudar-escort
esenler-escort
saricam-escort
kozan-escort
aksehir-escort
beysehir-escort
cumra-escort
seydisehir-escort
sisli-escort
maslak-escort
mecidiyekoy-escort
sariyer-escort
dortyol-escort
samandag-escort
taksim-escort
etiler-escort
bebek-escort
levent-escort
atasehir-escort
bakirkoy-escort
gungoren-escort
zeytinburnu-escort
eminonu-escort
gazipasa-escort
silifke-escort
cekmekoy-escort
ortakoy-escort
sirkeci-escort
eyup-escort
gaziosmanpasa-escort
kadikoy-escort
kagithane-escort
kartal-escort
sultanbeyli-escort
eyupsultan-escort
atakoy-escort
gayrettepe-escort
dolmabahce-escort
sishane-escort
nisantasi-escort
camlica-escort
unkapani-escort
merter-escort
cengelkoy-escort
moda-escort
kozyatagi-escort
tarabya-escort
sultanahmet-escort
balat-escort
kasimpasa-escort
sirinevler-escort
avcilar-escort
buyukcekmece-escort
yesilkoy-escort
istinye-escort
sultanciftligi-escort
semsipasa-escort
yesiltepe-escort
hadimkoy-escort
cebeci-escort
saskinbakkal-escort
kavacik-escort
turgutreis-escort
fikirtepe-escort
kurtkoy-escort
emirgan-escort
zafer-escort
silivrikapi-escort
duatepe-escort
guzelyali-escort
tarlabasi-escort
yenidogan-escort
haznedar-escort
icerenkoy-escort
inonu-escort
kucukyali-escort
erenkoy-escort
kayisdagi-escort
yali-escort
bostanci-escort
caddebostan-escort
acibadem-escort
suadiye-escort
talatpasa-escort
kartaltepe-escort
seyrantepe-escort
rami-escort
tesvikiye-escort
agva-escort
esatpasa-escort
alibeykoy-escort
cihangir-escort
cevatpasa-escort
hamidiye-escort
caglayan-escort
karagumruk-escort
sogutlucesme-escort
orhangazi-escort
gunesli-escort
esentepe-escort
istiklal-caddesi-escort
hurriyet-escort
muratpasa-escort
ferikoy-escort
baglarbasi-escort
nenehatun-escort
icmeler-escort
yenigun-escort
ulus-escort
kecioren-escort
yenimahalle-escort
menderes-escort
yesilyurt-escort
kalkan-escort
ofis-escort
kayapinar-escort
ergani-escort
bismil-escort
sur-escort
ipekyolu-escort
ercis-escort
tusba-escort
ozalp-escort
kiziltepe-escort
artuklu-escort
foca-escort
yunusemre-escort
soma-escort
davutpasa-escort
cevizlibag-escort
cemberlitas-escort
kumburgaz-escort
kemerburgaz-escort
bayrampasa-escort
ayazaga-escort
belek-escort
kundu-escort
beldibi-escort
korkuteli-escort
beypazari-escort
cubuk-escort
elmadag-escort
haymana-escort
kahramankazan-escort
pursaklar-escort
akyurt-escort
basiskele-escort
cayirova-escort
derince-escort
dilovasi-escort
golcuk-escort
kandira-escort
karamursel-escort
kartepe-escort
korfez-escort
golbasi-escort
kahta-escort
ayvacik-escort
bozcaada-escort
can-escort
ezine-escort
gelibolu-escort
gokceada-escort
yenice-escort
palandoken-escort
aziziye-escort
horasan-escort
diyadin-escort
eleskirt-escort
patnos-escort
tutak-escort
gemlik-escort
gursu-escort
iznik-escort
karacabey-escort
kestel-escort
mudanya-escort
mustafa-kemalpasa-escort
bolvadin-escort
cay-escort
dinar-escort
emirdag-escort
sandikli-escort
suluova-escort
tasova-escort
munich-escort
stuttgart-escort
hopa-escort
yusufeli-escort
sinanpasa-escort
suhut-escort
bozdogan-escort
cine-escort
germencik-escort
incirliova-escort
bigadic-escort
burhaniye-escort
dursunbey-escort
erdek-escort
gonen-escort
karesi-escort
sindirgi-escort
susurluk-escort
amasra-escort
bozuyuk-escort
osmaneli-escort
genc-escort
karliova-escort
solhan-escort
adilcevaz-escort
ahlat-escort
guroymak-escort
hizan-escort
tatvan-escort
mutki-escort
gerede-escort
mudurnu-escort
bucak-escort
golhisar-escort
alaca-escort
iskilip-escort
osmancik-escort
sungurlu-escort
acipayam-escort
buldan-escort
civril-escort
honaz-escort
tavas-escort
uzunkopru-escort
tepebasi-escort
islahiye-escort
nizip-escort
nurdagi-escort
oguzeli-escort
araban-escort
bulancak-escort
espiye-escort
gorele-escort
tirebolu-escort
egirdir-escort
yalvac-escort
bunyan-escort
develi-escort
yahyali-escort
domanic-escort
gediz-escort
simav-escort
tavsanli-escort
akcadag-escort
battalgazi-escort
darende-escort
dogansehir-escort
alasehir-escort
demirci-escort
gordes-escort
avrupa-yakasi-escort
anadolu-yakasi-escort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaliteli, türbanlı Bağcılar eskort kızlar
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort